اصفهان

Alice Blanche

اصفهان در ۳۲ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۳۹ دقیقه طول شرقی در مرکز ایران با ارتفاع متوسط ۱۵۷۰ متر از سطح دریا در ساحل زاینده رود قرار گرفته است . اصفهان یا سپاهان در عهد پادشاهان هخامنشی اقامتگاه سلاطین این سلسله بوده است . در حالی که تمامی شواهد و قراین بر آن دلالت دارد که اصفهان در دوره های هخامنشی ، سلوکی ، اشکانی و ساسانی ، آباد و پر رونق بوده است . آثار پراکنده و با عظمتی که در اطراف اصفهان از دوره سلجوقیان – غالبا از دوره ملکشاه – برجای مانده است به خوبی نشان می دهد که افزون بر ثروت و مکنت و آبادی و عمرانی که اصفهان را در این دوره به منتهای عظمت و وسعت خود رساند ، اطراف اصفهان نیز تا کیلومترها فاصله از این موهبت برخوردار بود . هریک از این آثار مانند مسجد جامع اردستان(۵۵۳ هجری قمری =۱۱۵۸ میلادی )مناره و مسجد پامنار(۴۶۱ هجری قمری =۱۰۶۸ میلادی) مسجد و مناره برسیان(۴۹۲ هجری قمری = ۱۰۹۹ میلادی ) مسجد و مناره گار ( ۵۱۵ هجری قمری = ۱۱۲۱ میلادی ) منارو مسجد سین ۵۲۶ هجری قمری = ۱۱۳۲ میلادی) منار و مسجد گز (دوره سلجوقی )و منار دهکده رهروان (دوره سلجوقی ) به عنوان زیباترین بناهای اسلامی و شاهکار مکتب معماری اصفهان ، عمق اندیشه ، توان طراحی و درجه متعالی علوم و فنون بنایی را دراین دوره نشان می دهد و بی جهت نیست که تا قرنها بعد در سایر نقاط ایران مورد تقلید قرار گرفته است .

Alice Blanche

برخی نقاط ديدنی و آثار تاريخی:

 • پل الله وردی خان یا سی و سه پل
 • پل خواجو
 • پل شهرستان
 • پل جویی
 • مسجد امام
 • مسجد جامع عتیق
 • مسجد شیخ لطف اله
 • میدان امام ( نقش جهان)
 • مدرسه چهارباغ یا سلطانی
 • کاخ عالی قاپو یا عمارت دولتخانه مبارکه
 • کاخ چهلستون
 • آرامگاه عمو عبدالله ( منارجنبان )
 • مناره باغ قوشخانه يا طوقچی
 • نقاره خانه و بازار قيصريه
 • مدرسه سلطانی يا چهارباغ
Alice Blanche

اگر به دقت بنگریم در می یابیم که معماری صفویه در سلطنت شاه عباس آغاز می شود . ویلفرید بلانت در خصوص آثار این دوره در اصفهان می گوید : بدایت شهرسازی شاه عباس ، در جسارت خیال و مقیاس عظیم طرح بود که مشتمل بود بر بنای پایتختی بزرگ با خیابانها ، قصرها ، دیوانخانه ها ، مساجد و مدارس ، بازارها ، حمام ها ، قلعه ها و باغ ها ، دست راست شاه عباس در کار عملی ساختن این طرح بلند پروازانه مردی بود به راستی برجسته یعنی شیخ بهاء الدین عاملی که به شیخ بهایی معروف است . او به عنوان عالم الهی عالی قدر ، فیلسوف ، مفسر قرآن ، فقیه ، منجم ، معلم ، شاعر و مهندس ، چکیده جامعه صفوی عصر شاه عباس بود . هميشه آب و هوای آن در خوبی ، ضرب المثل نويسندگان و شعراء بوده و مردم آن به داشتن هوش و ذکاوت فوق العاده و ابتکار و هنرمندی ، ممتاز بوده اند . سرزمين اصفهان را از دير باز ، هنر پرور و مردم آنرا هنر آفرين معرفی کرده اند . مورخين و باستانشناسان خارجی يک قرن اخير اروپا ، اصفهان را در رديف شهرهای مهم درجه اول تاريخی دنيا مانند پکن ، ونيز ، رم ، فلورانس معرفی کرده اند و از نظر نفاست و اهميت تاريخی – اسلامی آن " ستاره جهان اسلام " لقب گرفته است .

باشگاه سپاهان

در سال ۱۳۳۲ توسط زنده یاد استاد محمود حریری باشگاهی در اصفهان به نام ( شاهین ) راه اندازی شد و در سال ۱۳۴۶ با توجه به انحلال باشگاه ورزشی شاهین در تهران تغییر نام داد تا با نام سپاهان پرچم دار ورزش و باشگاه داری در اصفهان باشد . از اوایل سال ۱۳۷۲ این باشگاه تحت حمایت کارخانه سیمان سپاهان قرار گرفت و با نام < باشگاه فرهنگی ورزشی سیمان سپاهان > به فعالیت خود ادامه داد. در سال ۱۳۷۹ و پس از یک دوره رایزنی گسترده توسط مسئولین استان و توافق مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، " باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه " که به عنوان یک باشگاه سازمان یافته در اصفهان از سالها قبل فعالیت می کرد تیم فوتبال سپاهان را زیر پوشش خود قرار داد تا فعالیتهای فرهنگی و ورزشی آن با نام باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان ادامه یابد . در حال حاضر این باشگاه در رشته های ورزشی فوتبال ، هندبال ، کاراته ، شطرنج ، شنا ، بسکتبال ، جودو ، تیر اندازی معلولین و جانبازان ، والیبال ، تکواندو ، تنیس روی میز ، وزنه برداری ، ژیمناستیک ، کشتی ،دومیدانی و کوهنوردی در قسمت آقایان و رشته های هندبال ، بسکتبال ، کاراته ، بدمینتون ، شطرنج ، تنیس روی میز ، شنا ، فوتسال و آمادگی جسمانی در قسمت بانوان فعالیت می کنند . شایان ذکر است باشگاه فولاد مبارکه سپاهان در سال ۱۳۷۹ از طرف سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران به عنوان باشگاه نمونه کشور معرفی و در سال ۱۳۸۱ نیز به عنوان باشگاه برتر در جشنواره بهترینها از طرف جامعه ورزش و مطبوعات کشور معرفی گردید . در سال ۱۳۸۲ به عنوان اولین تیم شهرستانی ضمن سنت شکنی ، قهرمان سومین دوره لیگ حرفه ای فوتبال ایران شد و در سال ۱۳۸۴ نیز به عنوان باشگاه نمونه کشور در زمینه هندبال معرفی گردید . شایان ذکر است در سال ۱۳۸۶ به لحاظ کسب نتایج درخشان در عرصه فوتبال که همانا با احراز نایب قهرمانی آسیا و راهیابی به مسابقات جام باشگاههای جهان در سال ۲۰۰۷ میلادی همراه بود ، درجشنواره برترین های باشگاهی فوتبال ایران از سوی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید عنوان نخست را کسب نمود . شایان ذکر است که باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان در سال ۱۳۸۸ در جشنواره ۱۰۰ برند استان اصفهان ، برند برتر استان معرفی گردید و در سال ۱۳۸۹ نیز از سوی فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال جهان وابسته به فیفا ، تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان در دهه اول قرن بیست و یکم عنوان برترین تیم ایرانی و هشتمین تیم قاره آسیا و دویست و سی و هفتمین تیم جهان را بدست آورد . در ادامه موفقیت های تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان ، طلائی پوشان نصف جهان در فصل های ورزشی (۹۱-۹۰ ، ۹۰-۸۹ ، ۸۹-۸۸ ) موفق شدند در سه دوره متوالی عنوان قهرمانی مسابقات لیگ برتر کشور را بدست آورند و صاحب یک رکورد در این زمینه شوند . همچنین تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان نیز در مسابقات جام حذفی کشور فصل ۹۲-۹۱ عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات را بخود اختصاص داد و در فصل ۹۴-۹۳ نیز برای پنجمین بار بر سکوی قهرمانی مسابفات لیگ برتر کشور ایستاد . کسب عنوان قهرمانی مسابقات کاراته جام باشگاههای جهان در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰) در کشور ترکیه نیز برگ زرینی از افتخارات این باشگاه کهن اصفهانی می باشد .

مجتمع فولاد مبارکه

Alice Blanche

شرکت فولاد مبارکه اصفهان که اکنون یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی جمهوری اسلامی ایران است ، در زمینی به مساحت ۳۵ کیلومتر مربع در نزدیکی شهرستان مبارکه و در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است . عملیات اجرائی این مجتمع در سال ۱۳۶۰ آغاز گردید و در دوران جنگ تحمیلی و زیر حملات هوائی جنگنده های دشمن بدست توانای سربازان پر افتخار جبهه صنعت ادامه یافت . فعالیتهای ساختمانی و فنی اجرا شده در دوران ساخت این مجتمع در خاورمیانه کم نظیر بوده و به عنوان نزدیک به ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب خاکبرداری و بالغ بر یک میلیون و ۸۴۵ هزار متر مکعب بتن ریزی ، یک میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع قالب بندی و ۸۰ هزار تن آرماتور ، حدود ۱۵۰ هزار تن اسکلت فلزی ، یک میلیون متر مربع نصب پوشش و بالغ بر ۵۰۰ هزار تن تجهیزات و ماشین آلات در آن نصب گردیده است . اولین کوره قوس الکتریکی واحد فولاد سازی این مجتمع در مهرماه سال ۱۳۷۰ راه اندازی شد و در ۲۳ دی ماه ۱۳۷۱ خطوط تولید این کارخانه بزرگ توسط رئیس جمهور وقت افتتاح گردید و با ورود محصولات فولادی این شرکت به بازار و افزایش تدریجی تولید تا سقف ظرفیت اسمی ۴/۲ میلیون تن بخش عمده ای از نیاز کشور به این کالای استراتژیک برطرف گردید .

Alice Blanche

این شرکت در سالهای پس از رسیدن به ظرفیت اسمی ، با کسب تجربه و توانمندیهای اقتصادی ، برای پاسخگویی به نیاز روز افزون بازار داخلی و خارجی و استفاده بهینه از تجهیزات و ماشین آلات تولیدی موجود ، اقدام به برنامه ریزی برای افزایش تولید در قالب طرحهای توسعه نمود و با استفاده از اعتبارات مالی ، ریالی و ارزی ، اولین مرحله طرحهای توسعه را اجرا نمود که این موفقیت ها با افزایش ظرفیت تولید حاصل از اجرای طرحهای توسعه همراه با تولیدات ناحیه فولاد سازی و نورد پیوسته (سبا) که در سال ۱۳۸۵ به خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه ملحق شد موجب گردید تا میزان تولید این شرکت در سال ۸۵ به ۷/۴ میلیون تن برسد و قرار است با اجرای طرحهای توسعه مرحله دوم در زیر سقف موجود ناحیه فولاد سازی و خطوط جدید فولاد سازی ( طرح شهید خرازی ) و ناحیه فولاد سازی و نورد پیوسته (سبا) بر اساس برنامه پنج ساله (۱۳۸۶-۱۳۸۹ ) تولیدات شرکت تا سال ۱۳۸۹ به ۶ میلیون تن و در سال ۱۳۹۰ به ۹ میلیون تن افزایش یابد .

DNN